Warning: include(header.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /home/content/87/9995887/html/oldnmsc/meets/results/wlude07.php on line 2

Warning: include() [function.include]: Failed opening 'header.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php5_3/lib/php') in /home/content/87/9995887/html/oldnmsc/meets/results/wlude07.php on line 2

Warning: include(../nav.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /home/content/87/9995887/html/oldnmsc/meets/results/wlude07.php on line 3

Warning: include() [function.include]: Failed opening '../nav.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php5_3/lib/php') in /home/content/87/9995887/html/oldnmsc/meets/results/wlude07.php on line 3

Ian Button Memorial Swim Meet

Saturday, Feb 17, 2007
Sportsplex, Nepean, Ontario, Canada


Nepean Kanata Barracudas Hy-Tek's MEET MANAGER Page 1
.
Results
Event 1 Women 25-29 200 LC Meter Freestyle
Name Age Team Seed Time Finals Time
2 1-1 Chateauneuf, Eloise 26 Ol' Henrys Masters NT 2:54.61
1:18.90 2:54.61
1 4-5 Stephanson, Paula 28 Nepean Masters 2:42.58 2:43.82
1:17.89 2:43.82
Event 1 Women 30-34 200 LC Meter Freestyle
3 3-1 Ruel, Marie Carmelle 33 Btrain Masters 3:00.00 2:53.32
1:23.25 2:53.32
1 4-1 McIlwaine, Kristina 32 YMCA Westmount 2:40.00 2:34.86
1:14.47 2:34.86
2 4-3 Van Winckle, Sarah 33 1000 Islands Y Swim Masters 2:35.76 2:42.25
1:17.59 2:42.25
Event 1 Women 35-39 200 LC Meter Freestyle
1 1-2 Herman, Nadine 35 Saint Laurent Ageless Power NT 3:15.85
1:30.73 3:15.85
2 2-3 Fleming, Rebecca 36 Saint Laurent Ageless Power 3:38.21 3:33.76
1:42.10 3:33.76
Event 1 Women 40-44 200 LC Meter Freestyle
5 2-6 Turchan, Valerie 43 Technosport 3:57.00 4:07.87
1:57.63 4:07.87
2 3-2 St-Germain, Carla 43 Nepean Masters 2:58.03 2:58.24
1:24.96 2:58.24
3 3-4 Robertson, Kelly 44 Kanata Masters 3:03.00 3:00.18
1:24.99 3:00.18
4 3-5 Taymun, Deborah 42 Saint Laurent Ageless Power 3:04.87 3:07.13
1:27.26 3:07.13
1 4-6 Graham, Tracey 43 Nepean Masters 2:45.00 2:49.91
1:17.67 2:49.91
Event 1 Women 45-49 200 LC Meter Freestyle
2 2-2 Abe, Caryl 49 Pickering Master Splashers 3:31.73 3:24.88
1:41.35 3:24.88
1 4-4 Stewart, Carolyn 45 Technosport 2:40.00 2:42.83
1:18.30 2:42.83
Event 1 Women 50-54 200 LC Meter Freestyle
1 3-6 Yake, Sharon 54 Saint Laurent Ageless Power 3:15.90 3:10.81
1:36.07 3:10.81
2 3-7 Dowd, Jane 52 Arnprior Greyfish Masters 3:10.00 3:13.82
1:31.57 3:13.82
Event 1 Women 55-59 200 LC Meter Freestyle
3 1-3 Desjardins, Gail 57 La Vague de Brossard NT 3:35.90
1:43.37 3:35.90
4 2-5 MacDowall, Gail 55 Arnprior Greyfish Masters 3:34.84 3:47.92
1:49.06 3:47.92
2 3-3 Lepine, Sylvie 55 YMCA Westmount 3:10.00 2:58.38
1:24.44 2:58.38
1 4-2 Merritt, Cathy 55 Nepean Masters 2:39.00 2:37.20
1:15.55 2:37.20
Event 1 Women 60-64 200 LC Meter Freestyle
1 2-1 McKee, Olenka 61 1000 Islands Y Swim Masters 3:30.00 3:21.53
1:37.76 3:21.53
Event 1 Women 65-69 200 LC Meter Freestyle
1 2-4 Devine, Alexandra 67 Ottawa Swimming West Y Masters 3:45.00 3:39.96
1:45.76 3:39.96
Event 1 Women 75-79 200 LC Meter Freestyle
1 1-4 Niblett, Patricia 75 Technosport 4:10.00 3:55.05
50.05 1:47.86 2:52.34 3:55.05
Event 2 Men 25-29 200 LC Meter Freestyle
2 1-1 Ward, Tom 28 Nepean Masters 3:35.00 2:56.01
1:20.55 2:56.01
1 4-5 White, Dan 29 Nepean Masters 2:37.00 2:41.67
1:14.80 2:41.67
Event 2 Men 30-34 200 LC Meter Freestyle
2 3-1 Olivier, Mouyau 33 Nepean Masters 2:45.00 2:40.05
1:14.68 2:40.05
1 4-4 Cordoba, Oliver 33 YMCA Westmount 2:23.00 2:27.07
1:11.47 2:27.07
--- 4- Bernier, 16334 33 Kanata Surfers 2:30.00 DNF
1:29.53
Event 2 Men 35-39 200 LC Meter Freestyle
2 2-5 Holt, Trevor 37 Nepean Masters 3:10.00 3:07.43
1:27.34 3:07.43
1 4-1 Dick, Scott 36 Technosport 2:14.00 2:09.74
1:01.44 2:09.74
Event 2 Men 40-44 200 LC Meter Freestyle
4 1-3 Levesque, Gilles 44 La Vague de Brossard 4:00.00 3:13.89
1:35.22 3:13.89
3 2-6 MacMillan, Alex (Sandy) 44 Nepean Masters 3:20.00 3:13.79
1:32.58 3:13.79
2 3-4 Rivest, Jean-Francois 44 Kanata Masters 2:55.00 2:53.99
1:24.20 2:53.99
1 4-6 Murphy, Joe 43 Stittsville Vicious Fish 2:39.00 2:41.68
1:15.44 2:41.68
Event 2 Men 45-49 200 LC Meter Freestyle
5 1-4 Cawthorn, Richard 49 Nepean Masters 4:25.00 3:49.32
1:40.54 3:49.32
4 2-1 Slavin, Jeff 45 Nepean Masters 3:15.00 2:55.63
1:25.37 2:55.63
2 3-2 Noah, Randy 45 Nepean Masters 3:00.00 2:49.06
1:17.43 2:49.06
3 3-3 Lavoie, Vincent 47 Nepean Masters 2:45.00 2:49.57
1:22.77 2:49.57
1 4-3 Raymond, Martin 45 Technosport 2:12.00 2:14.36
1:03.54 2:14.36
Event 2 Men 50-54 200 LC Meter Freestyle
2 1-2 Leahy, Gerald 50 Nepean Masters NT 3:10.34
1:28.09 3:10.34
3 3-7 Van der Jagt, Richard 51 Saint Laurent Ageless Power 2:40.00 3:25.27
1:28.61 3:25.27
1 4-2 Patrick, Michael 51 Clarington Masters 2:11.24 2:13.55
1:02.30 2:13.55
Event 2 Men 55-59 200 LC Meter Freestyle
1 3-6 Trerice, Martin 58 Saint Laurent Ageless Power 3:00.00 3:06.96
1:28.36 3:06.96
Event 2 Men 60-64 200 LC Meter Freestyle
3 1-6 Jacobson, Zack 64 Ottawa Y Masters 5:30.00 4:41.64
2:19.49 4:41.64
1 2-2 Robertson, Brian 60 Nepean Masters 3:00.00 2:57.28
1:31.90 2:57.28
2 3-5 Colpitts, Charles 63 Nepean Masters 3:00.00 3:02.07
1:26.54 3:02.07
Event 2 Men 65-69 200 LC Meter Freestyle
3 1-5 Siggel, Eckhard 69 YMCA Westmount 4:06.00 4:09.69
1:56.11 4:09.69
1 2-3 Olsen, 15460 65 Technosport 3:10.00 3:06.03
1:32.62 3:06.03
2 2-4 Braaksma, Harry 68 North Toronto Masters SwimClub 3:05.00 3:06.73
1:30.47 3:06.73
Event 2 Men 80-84 200 LC Meter Freestyle
2 1-7 Tombler, George 83 Carleton University Masters 4:32.00 4:42.44
2:15.41 4:42.44
1 2-7 Hatch, Ken 80 Ottawa Swimming West Y Masters 3:52.00 3:58.96
1:53.74 3:58.96
Event 3 Women 25-29 200 LC Meter IM
1 1-1 Jones, Aimee 26 Ottawa Rideau Speedeaus NT 3:19.41
1:33.82 3:19.41
Event 3 Women 30-34 200 LC Meter IM
2 2-1 Twining, Janet 34 Kanata Masters 3:40.00 3:16.56
1:34.37 3:16.56
1 3-1 Belair Jones, Nathalie 34 Nepean Masters 3:00.00 2:58.26
1:24.86 2:58.26
Event 3 Women 35-39 200 LC Meter IM
1 2-3 Stellmach, Andrea 39 Ottawa Swimming West Y Masters 3:45.50 3:37.92
1:46.50 3:37.92
Event 3 Women 40-44 200 LC Meter IM
1 3-2 Black, Lorri 41 Nepean Masters 3:00.00 2:58.40
1:23.33 2:58.40
2 3-4 Waters, Susan 44 Stittsville Vicious Fish 3:12.24 3:10.99
1:29.43 3:10.99
3 3-5 Slavin, Peggie 44 Nepean Masters 3:25.00 3:25.90
1:38.63 3:25.90
Event 3 Women 45-49 200 LC Meter IM
1 1-2 Vanden Tillaart, Janice 49 Nepean Masters NT 4:14.42
2:03.41 4:14.42
3 1-3 Clayton, Lorraine 47 Saint Laurent Ageless Power 5:00.00 4:41.74
2:16.51 4:41.74
2 2-6 Manuel, Janet 47 Nepean Masters 4:37.57 4:25.14
2:07.49 4:25.14
Event 3 Women 50-54 200 LC Meter IM
1 3-3 Baxter, Peggy 52 Nepean Masters 3:06.00 3:08.90
1:31.62 3:08.90
2 3-6 Fox, Sandra 51 Nepean Masters 3:40.00 3:33.48
1:45.87 3:33.48
3 3-7 Blanchard, Katherine 52 Toronto Y Masters Swim 3:40.00 3:38.84
1:51.82 3:38.84
Event 3 Women 55-59 200 LC Meter IM
1 2-4 Zirger, Brigitte 55 Nepean Masters 3:50.00 3:41.68
1:38.54 3:41.68
2 2-5 Milne, Kathleen 56 Technosport 3:50.00 3:45.31
1:53.02 3:45.31
Event 3 Women 60-64 200 LC Meter IM
1 2-2 Wagland, Wendy 60 1000 Islands Y Swim Masters 3:45.00 3:36.67
1:43.21 3:36.67
Event 4 Men 18-24 200 LC Meter IM
--- 3- Wu, Gi 24 Carleton University Masters 3:00.00 DQ
Event 4 Men 25-29 200 LC Meter IM
1 3-4 Mallette, Mathieu 27 Ma�tres Dauphins de Gatineau 3:00.00 2:48.37
1:22.78 2:48.37
Event 4 Men 30-34 200 LC Meter IM
2 2-1 Hulme, Warren 34 Nepean Masters 3:30.00 3:06.02
1:29.94 3:06.02
1 3-2 Milne, Andrew 30 Btrain Masters 2:45.00 2:45.35
1:21.99 2:45.35
Event 4 Men 40-44 200 LC Meter IM
4 1-2 MacMillan, Alex (Sandy) 44 Nepean Masters NT 3:43.12
1:48.89 3:43.12
3 2-2 Rempel, Glen 43 Kanata Masters 3:30.00 3:25.81
1:36.93 3:25.81
1 3-3 Raspopovic, Igor 41 Stittsville Vicious Fish 2:30.00 2:45.99
1:16.82 2:45.99
2 3-6 Hemming, Paul 41 Ottawa Swimming West Y Masters 3:07.11 3:10.86
1:31.21 3:10.86
Event 4 Men 45-49 200 LC Meter IM
--- 1- Foley, Michael 49 Stittsville Vicious Fish NT DQ
2:00.63 DQ
2 2-6 Menton, Jerome 49 Nepean Masters 3:54.00 3:45.52
1:47.70 3:45.52
1 3-1 Doucette, Barry 47 Nepean Masters 2:40.01 2:41.06
1:16.53 2:41.06
Event 4 Men 55-59 200 LC Meter IM
2 2-4 Collins, Glenn 55 Pembroke Penguins Masters 3:36.00 3:38.09
1:41.62 3:38.09
1 3-5 Thomson, Eric 59 Nepean Masters 2:59.00 2:54.73
1:25.79 2:54.73
Event 4 Men 60-64 200 LC Meter IM
1 2-3 Penistan, Jim 61 1000 Islands Y Swim Masters 7:30.00 3:31.07
1:47.14 3:31.07
Event 4 Men 65-69 200 LC Meter IM
1 1-1 Jack, Robert 66 Ottawa Swimming West Y Masters NT 3:23.20
1:36.43 3:23.20
2 2-5 Willies, Bob 65 Nepean Masters 3:35.00 3:38.49
1:46.25 3:38.49
Event 4 Men 80-84 200 LC Meter IM
1 2-7 Haupt, Caspar 84 1000 Islands Y Swim Masters 5:00.00 5:40.04
3:01.37 5:40.04
Event 5 Women 30-34 100 LC Meter Backstroke
1 2-1 Brown, Angela 32 Unattached 1:25.00 1:25.00
2 2-3 Ruel, Marie Carmelle 33 Btrain Masters 1:30.00 1:28.41
Event 5 Women 40-44 100 LC Meter Backstroke
4 1-1 Jemmett, Wendy 40 Ottawa Pinecrest Piranhas 1:50.00 1:46.54
1 2-2 Black, Lorri 41 Nepean Masters 1:28.00 1:27.88
2 2-4 Rolston, Diana 40 Stittsville Vicious Fish 1:36.00 1:35.73
3 2-6 Loken, Marianne 41 Ottawa Pinecrest Piranhas 1:43.00 1:45.08
Event 5 Women 50-54 100 LC Meter Backstroke
3 1-4 Stadnyk, Jackie 50 Arnprior Greyfish Masters 1:58.00 2:03.88
1 2-5 Trerice, Stephanie 53 Saint Laurent Ageless Power 1:48.00 1:44.23
2 2-6 Dowd, Jane 52 Arnprior Greyfish Masters 1:44.00 1:45.08
Event 5 Women 60-64 100 LC Meter Backstroke
1 1-2 McKee, Olenka 61 1000 Islands Y Swim Masters 1:55.00 1:52.04
Event 5 Women 65-69 100 LC Meter Backstroke
1 1-3 Devine, Alexandra 67 Ottawa Swimming West Y Masters 2:05.00 2:03.66
Event 5 Women 80-84 100 LC Meter Backstroke
1 1-5 Carlyle, Muriel 82 1000 Islands Y Swim Masters 3:51.70 3:52.88
Event 6 Men 30-34 100 LC Meter Backstroke
1 3-1 Rhoades, Troy 31 YMCA Westmount 1:17.99 1:14.78
2 3-2 Van Winckle, Jamie 31 1000 Islands Y Swim Masters 1:10.26 1:15.96
Event 6 Men 40-44 100 LC Meter Backstroke
--- 1- Albert, Michael 41 Kanata Masters 1:50.00 DQ
1 2-1 Rivest, Jean-Francois 44 Kanata Masters 1:35.00 1:29.82
2 3-5 Light, Warren 42 Ottawa Rideau Speedeaus 1:26.00 1:31.36
3 3-6 Hemming, Paul 41 Ottawa Swimming West Y Masters 1:32.56 1:34.74
Event 6 Men 45-49 100 LC Meter Backstroke
3 2-2 Burns, Chris 45 Kanata Masters 1:45.00 1:33.92
1 3-3 Dixon, Brent 48 Stittsville Vicious Fish 1:20.73 1:20.87
2 3-4 Wolfe, Brian 45 Nepean Masters 1:25.00 1:24.70
4 3-7 Foley, Michael 49 Stittsville Vicious Fish 50.00 1:49.23
Event 6 Men 60-64 100 LC Meter Backstroke
1 2-4 Robertson, Brian 60 Nepean Masters 1:40.00 1:40.68
2 2-6 Mitchell, Tony 62 Pembroke Penguins Masters 1:44.00 1:44.15
Event 6 Men 65-69 100 LC Meter Backstroke
4 1-1 Siggel, Eckhard 69 YMCA Westmount 1:55.00 1:54.17
1 2-3 Durr, Larry 68 Carleton University Masters 1:35.00 1:36.84
2 2-5 Braaksma, Harry 68 North Toronto Masters SwimClub 1:40.00 1:40.74
(Event 6 Men 65-69 100 LC Meter Backstroke)
3 2-7 Mohaupt, Wolfgang 67 Ottawa Swimming West Y Masters 1:45.00 1:50.89
Event 6 Men 75-79 100 LC Meter Backstroke
1 1-2 Weberg, Egon 79 1000 Islands Y Swim Masters 2:25.00 2:22.30
Event 7 Women 30-34 100 LC Meter Breaststroke
3 1-1 Twining, Janet 34 Kanata Masters 1:50.00 1:39.77
4 1-2 Kent, Joanna 30 Kanata Masters 1:50.00 1:40.80
5 1-5 McCormick, Rachel 32 Saint Laurent Ageless Power 1:50.00 1:51.07
1 2-1 Belair Jones, Nathalie 34 Nepean Masters 1:31.00 1:33.37
2 2-2 McIlwaine, Kristina 32 YMCA Westmount 1:34.00 1:33.71
Event 7 Women 35-39 100 LC Meter Breaststroke
1 2-7 Stellmach, Andrea 39 Ottawa Swimming West Y Masters 1:47.00 1:51.40
Event 7 Women 40-44 100 LC Meter Breaststroke
1 2-6 Loken, Marianne 41 Ottawa Pinecrest Piranhas 1:47.00 1:48.50
Event 7 Women 45-49 100 LC Meter Breaststroke
1 2-4 Buckner, Wendy 48 Unattached 1:42.00 1:43.19
Event 7 Women 50-54 100 LC Meter Breaststroke
2 1-4 Scharf, Lesley 51 Stittsville Vicious Fish 1:50.00 1:47.73
1 2-5 Blanchard, Katherine 52 Toronto Y Masters Swim 1:45.00 1:45.32
Event 7 Women 55-59 100 LC Meter Breaststroke
2 1-3 Vincent, Lina 55 Carleton University Masters 1:48.00 1:47.19
3 1-6 Desjardins, Gail 57 La Vague de Brossard NT 2:02.38
1 2-3 Bakish, Margaret 58 Technosport 1:40.00 1:36.85
Event 7 Women 80-84 100 LC Meter Breaststroke
1 1-7 Carlyle, Muriel 82 1000 Islands Y Swim Masters 3:58.90 4:05.69
Event 8 Men 30-34 100 LC Meter Breaststroke
1 3-1 Milne, Andrew 30 Btrain Masters 1:16.50 1:23.52
Event 8 Men 40-44 100 LC Meter Breaststroke
3 2-1 Davis, Simon 43 Stittsville Vicious Fish 1:43.00 1:42.86
4 2-2 Levesque, Gilles 44 La Vague de Brossard 2:11.41 1:53.67
1 3-3 Rempel, Glen 43 Kanata Masters 1:35.00 1:35.88
2 3-6 Parent, Francois 40 Carleton University Masters 1:30.00 1:39.27
Event 8 Men 45-49 100 LC Meter Breaststroke
--- 2- Cawthorn, Richard 49 Nepean Masters 2:20.00 DQ
1 3-2 Ruttan, Jeff 45 Stittsville Vicious Fish 1:26.00 1:28.24
Event 8 Men 55-59 100 LC Meter Breaststroke
2 1-2 Kotler, Jiri 58 Nepean Masters NT 1:56.34
1 3-4 Sweny, Michael 57 Nepean Masters 1:35.00 1:36.81
Event 8 Men 60-64 100 LC Meter Breaststroke
2 2-4 Abdelnour, Razek 61 Kanata Masters 1:53.00 1:55.94
1 3-5 Colpitts, Charles 63 Nepean Masters 1:38.00 1:39.12
Event 8 Men 65-69 100 LC Meter Breaststroke
1 1-1 Jack, Robert 66 Ottawa Swimming West Y Masters NT 1:38.89
2 2-3 Mohaupt, Wolfgang 67 Ottawa Swimming West Y Masters 1:40.00 1:54.22
(Event 8 Men 65-69 100 LC Meter Breaststroke)
3 2-5 Siggel, Eckhard 69 YMCA Westmount 1:50.00 1:57.51
Event 8 Men 80-84 100 LC Meter Breaststroke
1 1-3 Tombler, George 83 Carleton University Masters 2:35.00 2:40.15
Event 9 Women 18-24 100 LC Meter Freestyle
1 6-2 Kendrick, Sara 24 Nepean Masters 1:12.00 1:08.85
Event 9 Women 25-29 100 LC Meter Freestyle
3 1-1 Chateauneuf, Eloise 26 Ol' Henrys Masters NT 1:16.22
4 5-4 Jones, Aimee 26 Ottawa Rideau Speedeaus 1:17.00 1:17.78
1 6-1 Montero, Kelys 28 Carleton University Masters 1:04.50 1:07.66
2 6-6 Stephanson, Paula 28 Nepean Masters 1:12.76 1:14.45
Event 9 Women 30-34 100 LC Meter Freestyle
5 1-2 Christie, Allison 33 Btrain Masters 1:50.00 1:43.13
3 2-1 Kent, Joanna 30 Kanata Masters 1:40.00 1:32.51
4 2-3 McCormick, Rachel 32 Saint Laurent Ageless Power 1:40.00 1:34.16
1 5-2 Brown, Angela 32 Unattached 1:15.00 1:13.21
2 5-5 Van Winckle, Sarah 33 1000 Islands Y Swim Masters 1:18.34 1:18.52
Event 9 Women 35-39 100 LC Meter Freestyle
2 3-3 Stellmach, Andrea 39 Ottawa Swimming West Y Masters 1:28.50 1:24.46
3 3-7 Deguire, Danielle 36 Ottawa Pinecrest Piranhas 1:31.00 1:35.21
1 4-2 McIlwaine, Tracey 36 YMCA Westmount 1:20.00 1:20.23
Event 9 Women 40-44 100 LC Meter Freestyle
8 1-3 Turchan, Valerie 43 Technosport 1:52.00 1:51.02
6 3-2 Robertson, Kelly 44 Kanata Masters 1:30.00 1:22.44
4 4-1 Rolston, Diana 40 Stittsville Vicious Fish 1:21.00 1:19.37
7 4-7 Taymun, Deborah 42 Saint Laurent Ageless Power 1:21.35 1:23.58
1 5-1 Black, Lorri 41 Nepean Masters 1:13.00 1:12.89
3 5-3 Kathron, Jodi 42 Nepean Masters 1:16.00 1:17.49
5 5-6 St-Germain, Carla 43 Nepean Masters 1:16.04 1:21.49
2 6-5 Waters, Susan 44 Stittsville Vicious Fish 1:11.82 1:14.28
Event 9 Women 45-49 100 LC Meter Freestyle
2 3-5 Abe, Caryl 49 Pickering Master Splashers 1:30.09 1:31.19
1 6-7 Stewart, Carolyn 45 Technosport 1:12.00 1:15.15
Event 9 Women 50-54 100 LC Meter Freestyle
4 3-1 Yake, Sharon 54 Saint Laurent Ageless Power 1:25.80 1:21.65
5 3-4 Dowd, Jane 52 Arnprior Greyfish Masters 1:26.00 1:29.00
6 3-6 Trerice, Stephanie 53 Saint Laurent Ageless Power 1:32.00 1:33.83
2 4-4 Blanchard, Katherine 52 Toronto Y Masters Swim 1:21.00 1:20.95
3 4-5 Fox, Sandra 51 Nepean Masters 1:22.00 1:21.22
1 6-4 Baxter, Peggy 52 Nepean Masters 1:12.00 1:13.24
Event 9 Women 55-59 100 LC Meter Freestyle
3 2-4 MacDowall, Gail 55 Arnprior Greyfish Masters 1:42.84 1:48.31
2 4-3 Lepine, Sylvie 55 YMCA Westmount 1:25.00 1:20.45
1 6-3 Merritt, Cathy 55 Nepean Masters 1:12.50 1:10.44
Event 9 Women 60-64 100 LC Meter Freestyle
2 2-2 McKee, Olenka 61 1000 Islands Y Swim Masters 1:35.00 1:33.88
1 4-6 Wagland, Wendy 60 1000 Islands Y Swim Masters 1:25.00 1:22.67
Event 10 Men 18-24 100 LC Meter Freestyle
1 6-3 Wu, Gi 24 Carleton University Masters 1:08.00 1:07.41
Event 10 Men 25-29 100 LC Meter Freestyle
3 1-1 Ward, Tom 28 Nepean Masters 1:25.00 1:11.67
2 6-5 White, Dan 29 Nepean Masters 1:08.00 1:09.39
1 7-5 Mallette, Mathieu 27 Ma�tres Dauphins de Gatineau 1:02.00 1:07.56
Event 10 Men 30-34 100 LC Meter Freestyle
1 4-1 Woods, Anthony 33 Nepean Masters 1:20.00 1:04.27
5 4-5 Hulme, Warren 34 Nepean Masters 1:20.00 1:20.96
4 5-1 Olivier, Mouyau 33 Nepean Masters 1:15.00 1:11.36
6 5-6 Bernier, 16334 33 Kanata Surfers 1:15.00 1:26.59
2 7-3 Milne, Andrew 30 Btrain Masters 1:00.00 1:04.81
3 7-4 Van Winckle, Jamie 31 1000 Islands Y Swim Masters 1:03.69 1:06.10
Event 10 Men 35-39 100 LC Meter Freestyle
4 1-3 Howard, Andrew 39 Nepean Masters NT 1:49.24
3 2-2 Holt, Trevor 37 Nepean Masters 1:30.00 1:21.40
2 5-2 Bloom, Steve 38 Nepean Masters 1:15.20 1:12.25
1 7-1 Dick, Scott 36 Technosport 58.00 57.96
Event 10 Men 40-44 100 LC Meter Freestyle
7 2-5 Albert, Michael 41 Kanata Masters 1:45.00 1:36.69
5 3-5 Davis, Simon 43 Stittsville Vicious Fish 1:23.00 1:24.06
6 3-7 MacMillan, Alex (Sandy) 44 Nepean Masters 1:28.00 1:29.15
4 4-4 Parent, Francois 40 Carleton University Masters 1:18.00 1:19.98
2 5-4 Driscoll, Ron 42 Nepean Masters 1:14.10 1:13.48
3 5-5 Piccioli, John 41 Nepean Masters 1:14.00 1:14.45
1 6-7 Murphy, Joe 43 Stittsville Vicious Fish 1:11.00 1:11.90
Event 10 Men 45-49 100 LC Meter Freestyle
7 2-1 Burns, Chris 45 Kanata Masters 1:30.00 1:20.39
5 3-1 Noah, Randy 45 Nepean Masters 1:25.00 1:14.88
8 3-3 Slavin, Jeff 45 Nepean Masters 1:25.00 1:20.43
9 3-6 Foley, Michael 49 Stittsville Vicious Fish 1:30.00 1:27.80
6 4-2 Lavoie, Vincent 47 Nepean Masters 1:20.00 1:15.02
2 6-2 Wolfe, Brian 45 Nepean Masters 1:05.00 1:07.24
3 6-4 Dixon, Brent 48 Stittsville Vicious Fish 1:08.71 1:09.21
4 6-6 Ruttan, Jeff 45 Stittsville Vicious Fish 1:09.00 1:10.79
1 7-2 Raymond, Martin 45 Technosport 59.56 59.99
Event 10 Men 50-54 100 LC Meter Freestyle
1 4-7 Van der Jagt, Richard 51 Saint Laurent Ageless Power 1:18.00 1:25.86
Event 10 Men 55-59 100 LC Meter Freestyle
5 1-2 Kotler, Jiri 58 Nepean Masters NT 1:33.05
4 2-3 Mellor, Mike 56 Kanata Masters 1:40.00 1:22.07
3 3-2 Thomson, Eric 59 Nepean Masters 1:25.40 1:18.50
2 4-3 Trerice, Martin 58 Saint Laurent Ageless Power 1:18.00 1:16.47
1 5-3 Burrows, John 59 Nepean Masters 1:12.00 1:12.59
Event 10 Men 60-64 100 LC Meter Freestyle
3 1-4 Jacobson, Zack 64 Ottawa Y Masters 2:45.00 2:09.22
2 2-4 Hosny, Ahmed F. 64 Unattached 1:50.00 1:28.07
1 3-4 Robertson, Brian 60 Nepean Masters 1:20.00 1:22.19
Event 10 Men 65-69 100 LC Meter Freestyle
2 4-6 Olsen, 15460 65 Technosport 1:20.00 1:21.25
1 6-1 Smith, Ian 66 YMCA Westmount 1:06.50 1:04.84
Event 10 Men 80-84 100 LC Meter Freestyle
1 2-6 Hatch, Ken 80 Ottawa Swimming West Y Masters 1:45.00 1:48.10
Event 11 Mixed 120-159 200 LC Meter Freestyle Relay
1 2-1 YMCA Westmount Mixed 1 A 2:08.00 2:05.54
1) McIlwaine, Kristina W32 2) Lepine, Sylvie W55 3) Cordoba, Oliver M33 4) Rhoades, Troy M31
1:05.74 2:05.54
Event 11 Mixed 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay
3 1-1 1000 Islands Y Swim Masters B 2:15.00 2:19.25
1) Van Winckle, Sarah W33 2) Penistan, Jim M61 3) Wagland, Wendy W60 4) Van Winckle, Jamie M31
34.74 1:10.54 1:47.31 2:19.25
2 2-2 Technosport A 2:30.00 2:07.88
1) Milne, Kathleen W56 2) Raymond, Martin M45 3) Bakish, Margaret W58 4) Dick, Scott M36
37.79 1:06.36 1:41.67 2:07.88
1 2-3 Apes (Nep) A 2:15.00 2:09.19
1) Belair Jones, Nathalie W34 2) Lavoie, Vincent M47 3) Burrows, John M59 4) Kendrick, Sara W24
32.63 1:05.35 1:37.82 2:09.19
2 2-4 Vicious Ones (Stit) A 2:04.00 2:23.80
1) Foley, Michael M49 2) Rolston, Diana W40 3) Davis, Simon M43 4) Waters, Susan W44
38.74 1:13.17 1:50.80 2:23.80
3 2-5 Kanata Mixed Free Relay A 2:45.00 2:27.39
1) Twining, Janet W34 2) Abdelnour, Razek M61 3) Kent, Joanna W30 4) Mellor, Mike M56
35.62 1:16.36 1:53.22 2:27.39
Event 11 Mixed 200-239 200 LC Meter Freestyle Relay
1 1-2 Saint Laurent Ageless Power A NT 2:24.71
1) Yake, Sharon W54 2) Van der Jagt, Richard M51 3) Taymun, Deborah W42 4) Trerice, Martin M58
34.18 1:10.77 1:48.20 2:24.71
Event 11 Mixed 320-359 200 LC Meter Freestyle Relay
1 1-3 1000 Islands Y Swim Masters A 4:35.00 5:13.00
1) Haupt, Caspar M84 2) McEwan, Doris W83 3) Weberg, Egon M79 4) Carlyle, Muriel W82
54.51 2:01.73 2:31.36 5:13.00
Event 12 Women 25-29 50 LC Meter Butterfly
2 3-5 Jones, Aimee 26 Ottawa Rideau Speedeaus 41.03 42.25
1 4-1 Montero, Kelys 28 Carleton University Masters 32.80 33.40
Event 12 Women 30-34 50 LC Meter Butterfly
2 3-1 McIlwaine, Kristina 32 YMCA Westmount 38.00 34.81
4 3-6 Twining, Janet 34 Kanata Masters 40.00 42.61
1 4-2 Belair Jones, Nathalie 34 Nepean Masters 35.00 34.56
3 4-7 Van Winckle, Sarah 33 1000 Islands Y Swim Masters 37.97 38.62
Event 12 Women 35-39 50 LC Meter Butterfly
1 1-3 Herman, Nadine 35 Saint Laurent Ageless Power NT 47.47
2 2-4 Deguire, Danielle 36 Ottawa Pinecrest Piranhas 43.40 50.77
Event 12 Women 40-44 50 LC Meter Butterfly
3 3-2 St-Germain, Carla 43 Nepean Masters 38.00 39.77
4 3-3 Kathron, Jodi 42 Nepean Masters 41.00 40.63
1 4-3 Black, Lorri 41 Nepean Masters 37.00 36.14
2 4-6 Waters, Susan 44 Stittsville Vicious Fish 36.09 38.43
Event 12 Women 45-49 50 LC Meter Butterfly
2 1-1 Hebert, Diane 47 Nepean Masters NT 43.91
4 1-5 Clayton, Lorraine 47 Saint Laurent Ageless Power 1:00.00 1:03.84
1 2-1 Buckner, Wendy 48 Unattached 45.00 39.84
3 2-5 Manuel, Janet 47 Nepean Masters 51.13 53.37
Event 12 Women 50-54 50 LC Meter Butterfly
3 1-2 Scharf, Lesley 51 Stittsville Vicious Fish 55.00 46.53
4 1-4 Stadnyk, Jackie 50 Arnprior Greyfish Masters 58.00 1:01.72
2 2-2 Fox, Sandra 51 Nepean Masters 48.00 41.22
1 4-4 Baxter, Peggy 52 Nepean Masters 36.50 36.99
Event 12 Women 55-59 50 LC Meter Butterfly
2 3-4 Milne, Kathleen 56 Technosport 40.20 42.12
3 3-7 Zirger, Brigitte 55 Nepean Masters 41.00 48.54
1 4-5 Merritt, Cathy 55 Nepean Masters 38.00 37.05
Event 12 Women 60-64 50 LC Meter Butterfly
1 2-3 Wagland, Wendy 60 1000 Islands Y Swim Masters 47.00 45.39
Event 13 Men 25-29 50 LC Meter Butterfly
1 3-4 Mallette, Mathieu 27 Ma�tres Dauphins de Gatineau 32.10 33.87
Event 13 Men 30-34 50 LC Meter Butterfly
1 4-3 Papai, Steve 33 Nepean Masters 29.20 29.46
2 4-4 Rhoades, Troy 31 YMCA Westmount 30.20 31.64
3 4-5 Woods, Anthony 33 Nepean Masters 31.00 31.73
4 4-6 Van Winckle, Jamie 31 1000 Islands Y Swim Masters 30.81 32.11
5 4-7 Milne, Andrew 30 Btrain Masters 30.00 33.82
Event 13 Men 35-39 50 LC Meter Butterfly
1 4-2 Dick, Scott 36 Technosport 29.00 28.71
Event 13 Men 40-44 50 LC Meter Butterfly
6 1-3 MacMillan, Alex (Sandy) 44 Nepean Masters 45.00 44.00
4 2-4 Hemming, Paul 41 Ottawa Swimming West Y Masters 35.17 37.55
2 3-2 Raspopovic, Igor 41 Stittsville Vicious Fish 32.00 31.66
3 3-5 Driscoll, Ron 42 Nepean Masters 33.20 36.83
5 3-6 Piccioli, John 41 Nepean Masters 34.00 38.89
1 4-1 Deschenes, Gilles 43 Ma�tres Dauphins de Gatineau 28.00 27.98
Event 13 Men 45-49 50 LC Meter Butterfly
2 2-2 Wolfe, Brian 45 Nepean Masters 35.00 33.01
1 3-1 Doucette, Barry 47 Nepean Masters 31.06 31.21
Event 13 Men 50-54 50 LC Meter Butterfly
1 2-5 Doyle, Ross 51 Toronto Y Masters Swim 39.00 39.55
Event 13 Men 55-59 50 LC Meter Butterfly
5 1-5 Kotler, Jiri 58 Nepean Masters NT 49.73
6 1-6 Yip, Terry 57 Nepean Masters 55.00 51.15
2 2-3 Sweny, Michael 57 Nepean Masters 35.00 34.78
3 2-6 Burrows, John 59 Nepean Masters 38.00 40.42
4 2-7 Collins, Glenn 55 Pembroke Penguins Masters 38.30 40.55
1 3-3 Thomson, Eric 59 Nepean Masters 34.50 32.41
Event 13 Men 60-64 50 LC Meter Butterfly
1 1-2 Penistan, Jim 61 1000 Islands Y Swim Masters 42.50 40.88
2 1-4 Mitchell, Tony 62 Pembroke Penguins Masters 46.00 47.52
Event 13 Men 65-69 50 LC Meter Butterfly
2 1-1 Jack, Robert 66 Ottawa Swimming West Y Masters NT 38.56
1 2-1 Smith, Ian 66 YMCA Westmount 34.80 32.71
Event 14 Women 30-34 50 LC Meter Backstroke
1 3-1 Brown, Angela 32 Unattached 42.00 38.94
2 3-3 Ruel, Marie Carmelle 33 Btrain Masters 45.00 41.43
3 3-4 Van Winckle, Sarah 33 1000 Islands Y Swim Masters 38.90 43.20
Event 14 Women 35-39 50 LC Meter Backstroke
3 2-5 Deguire, Danielle 36 Ottawa Pinecrest Piranhas 47.80 50.36
1 3-5 McIlwaine, Tracey 36 YMCA Westmount 43.50 43.66
2 3-6 Fleming, Rebecca 36 Saint Laurent Ageless Power 45.85 49.20
Event 14 Women 40-44 50 LC Meter Backstroke
1 2-1 Graham, Tracey 43 Nepean Masters 47.00 41.66
2 3-7 Loken, Marianne 41 Ottawa Pinecrest Piranhas 46.00 51.93
Event 14 Women 45-49 50 LC Meter Backstroke
1 1-1 Hebert, Diane 47 Nepean Masters NT 50.75
2 1-2 Kadolph, Ruth 46 Kanata Masters NT 59.34
Event 14 Women 50-54 50 LC Meter Backstroke
1 2-2 Dowd, Jane 52 Arnprior Greyfish Masters 47.00 47.20
2 2-3 Trerice, Stephanie 53 Saint Laurent Ageless Power 48.00 47.90
3 2-4 Blanchard, Katherine 52 Toronto Y Masters Swim 50.00 49.44
4 2-7 Stadnyk, Jackie 50 Arnprior Greyfish Masters 58.00 59.47
Event 14 Women 55-59 50 LC Meter Backstroke
2 2-6 Bakish, Margaret 58 Technosport 50.00 52.09
1 3-2 Merritt, Cathy 55 Nepean Masters 41.00 40.15
Event 14 Women 80-84 50 LC Meter Backstroke
1 1-3 McEwan, Doris 83 1000 Islands Y Swim Masters 59.00 59.51
2 1-4 Carlyle, Muriel 82 1000 Islands Y Swim Masters 1:41.60 1:42.86
Event 15 Men 40-44 50 LC Meter Backstroke
3 2-1 Rempel, Glen 43 Kanata Masters 45.00 43.23
4 2-2 Parent, Francois 40 Carleton University Masters 45.00 44.99
5 2-4 Albert, Michael 41 Kanata Masters 50.00 49.92
1 3-1 Rivest, Jean-Francois 44 Kanata Masters 40.00 39.98
2 3-3 Light, Warren 42 Ottawa Rideau Speedeaus 40.00 40.82
Event 15 Men 45-49 50 LC Meter Backstroke
2 2-3 Menton, Jerome 49 Nepean Masters 51.00 48.17
1 3-2 Noah, Randy 45 Nepean Masters 37.00 40.62
Event 15 Men 60-64 50 LC Meter Backstroke
1 3-6 Mitchell, Tony 62 Pembroke Penguins Masters 44.00 45.99
Event 15 Men 65-69 50 LC Meter Backstroke
3 2-5 Mohaupt, Wolfgang 67 Ottawa Swimming West Y Masters 55.00 50.71
1 3-4 Durr, Larry 68 Carleton University Masters 43.00 41.95
2 3-5 Braaksma, Harry 68 North Toronto Masters SwimClub 43.56 44.34
Event 15 Men 75-79 50 LC Meter Backstroke
1 1-2 Weberg, Egon 79 1000 Islands Y Swim Masters 1:08.00 1:04.55
Event 15 Men 80-84 50 LC Meter Backstroke
1 1-1 Haupt, Caspar 84 1000 Islands Y Swim Masters 56.00 55.77
2 1-3 Tombler, George 83 Carleton University Masters 1:10.00 1:08.02
Event 16 Women 18-24 50 LC Meter Freestyle
1 6-2 Kendrick, Sara 24 Nepean Masters 32.00 31.41
Event 16 Women 25-29 50 LC Meter Freestyle
2 1-1 Chateauneuf, Eloise 26 Ol' Henrys Masters NT 33.94
3 5-3 Jones, Aimee 26 Ottawa Rideau Speedeaus 36.00 35.84
1 6-1 Montero, Kelys 28 Carleton University Masters 30.40 31.05
Event 16 Women 30-34 50 LC Meter Freestyle
5 1-3 Christie, Allison 33 Btrain Masters 55.00 45.74
3 2-1 Kent, Joanna 30 Kanata Masters 45.00 36.47
4 3-2 McCormick, Rachel 32 Saint Laurent Ageless Power 42.00 39.42
2 5-1 Brown, Angela 32 Unattached 37.00 33.33
1 6-4 Belair Jones, Nathalie 34 Nepean Masters 32.00 33.04
Event 16 Women 35-39 50 LC Meter Freestyle
3 3-4 Fleming, Rebecca 36 Saint Laurent Ageless Power 40.85 42.32
2 4-4 Stellmach, Andrea 39 Ottawa Swimming West Y Masters 39.10 37.46
4 4-7 Deguire, Danielle 36 Ottawa Pinecrest Piranhas 38.00 44.10
1 5-4 McIlwaine, Tracey 36 YMCA Westmount 36.50 36.09
Event 16 Women 40-44 50 LC Meter Freestyle
6 1-4 Turchan, Valerie 43 Technosport 53.00 51.24
3 4-3 Jemmett, Wendy 40 Ottawa Pinecrest Piranhas 39.00 37.19
4 4-5 Robertson, Kelly 44 Kanata Masters 40.00 38.04
5 5-6 Loken, Marianne 41 Ottawa Pinecrest Piranhas 37.00 39.95
1 6-5 St-Germain, Carla 43 Nepean Masters 34.50 35.24
2 6-6 Taymun, Deborah 42 Saint Laurent Ageless Power 35.98 37.12
Event 16 Women 45-49 50 LC Meter Freestyle
3 1-5 Manuel, Janet 47 Nepean Masters 51.13 52.32
4 1-6 Kadolph, Ruth 46 Kanata Masters NT 56.24
1 2-2 Vanden Tillaart, Janice 49 Nepean Masters 45.00 38.96
2 4-6 Abe, Caryl 49 Pickering Master Splashers 38.64 39.53
Event 16 Women 50-54 50 LC Meter Freestyle
3 2-3 Scharf, Lesley 51 Stittsville Vicious Fish 50.00 40.92
4 3-3 Trerice, Stephanie 53 Saint Laurent Ageless Power 40.00 40.99
2 5-2 Yake, Sharon 54 Saint Laurent Ageless Power 37.00 34.01
1 6-3 Baxter, Peggy 52 Nepean Masters 32.50 32.63
Event 16 Women 55-59 50 LC Meter Freestyle
4 1-2 Desjardins, Gail 57 La Vague de Brossard NT 42.74
3 3-1 Zirger, Brigitte 55 Nepean Masters 40.50 37.36
5 3-5 MacDowall, Gail 55 Arnprior Greyfish Masters 43.00 49.82
1 4-1 Lepine, Sylvie 55 YMCA Westmount 38.00 36.24
2 5-5 Vincent, Lina 55 Carleton University Masters 37.00 36.69
Event 16 Women 60-64 50 LC Meter Freestyle
2 2-4 McKee, Olenka 61 1000 Islands Y Swim Masters 45.00 41.40
(Event 16 Women 60-64 50 LC Meter Freestyle)
1 4-2 Wagland, Wendy 60 1000 Islands Y Swim Masters 38.00 37.03
Event 16 Women 65-69 50 LC Meter Freestyle
1 2-5 Devine, Alexandra 67 Ottawa Swimming West Y Masters 45.00 43.08
Event 16 Women 80-84 50 LC Meter Freestyle
1 2-6 McEwan, Doris 83 1000 Islands Y Swim Masters 49.00 49.75
Event 17 Men 18-24 50 LC Meter Freestyle
1 7-5 Wu, Gi 24 Carleton University Masters 29.50 29.78
Event 17 Men 25-29 50 LC Meter Freestyle
2 1-1 Ward, Tom 28 Nepean Masters 40.00 31.89
1 6-2 White, Dan 29 Nepean Masters 31.00 29.99
Event 17 Men 30-34 50 LC Meter Freestyle
3 1-5 Cruickshank, Thomas 31 Nepean Masters NT 38.85
4 2-4 Bernier, 16334 33 Kanata Surfers 50.00 39.42
1 7-4 Van Winckle, Jamie 31 1000 Islands Y Swim Masters 28.87 29.30
2 7-6 Rhoades, Troy 31 YMCA Westmount 29.50 30.01
Event 17 Men 35-39 50 LC Meter Freestyle
3 2-5 Howard, Andrew 39 Nepean Masters 44.00 44.13
2 6-3 Bloom, Steve 38 Nepean Masters 30.60 30.13
1 7-2 Dick, Scott 36 Technosport 27.00 26.35
Event 17 Men 40-44 50 LC Meter Freestyle
8 2-2 Rempel, Glen 43 Kanata Masters 43.00 35.15
9 3-4 Davis, Simon 43 Stittsville Vicious Fish 40.00 38.08
10 3-7 Albert, Michael 41 Kanata Masters 40.00 43.22
4 4-1 Light, Warren 42 Ottawa Rideau Speedeaus 34.00 33.70
7 4-3 Czapalay, Mark 40 Nepean Masters 34.50 34.56
3 5-2 Piccioli, John 41 Nepean Masters 32.00 32.27
5 5-5 Driscoll, Ron 42 Nepean Masters 32.10 33.73
6 5-6 Rivest, Jean-Francois 44 Kanata Masters 32.00 34.03
2 6-6 Murphy, Joe 43 Stittsville Vicious Fish 31.00 31.93
1 7-1 Deschenes, Gilles 43 Ma�tres Dauphins de Gatineau 26.00 25.74
Event 17 Men 45-49 50 LC Meter Freestyle
7 1-4 Cawthorn, Richard 49 Nepean Masters 55.00 37.10
5 3-1 Burns, Chris 45 Kanata Masters 40.00 33.49
6 3-2 Menton, Jerome 49 Nepean Masters 35.00 36.29
2 5-1 Wolfe, Brian 45 Nepean Masters 32.00 29.93
4 5-4 Noah, Randy 45 Nepean Masters 32.00 33.38
3 6-4 Ruttan, Jeff 45 Stittsville Vicious Fish 29.96 30.97
1 7-3 Raymond, Martin 45 Technosport 27.59 28.10
Event 17 Men 50-54 50 LC Meter Freestyle
2 1-2 Leahy, Gerald 50 Nepean Masters NT 32.38
4 4-4 Van der Jagt, Richard 51 Saint Laurent Ageless Power 34.00 35.03
3 5-3 Doyle, Ross 51 Toronto Y Masters Swim 33.00 33.06
1 6-5 Odecki, Ed 50 Nepean Masters 31.10 31.59
Event 17 Men 55-59 50 LC Meter Freestyle
3 2-1 Mellor, Mike 56 Kanata Masters 45.00 34.90
2 5-7 Trerice, Martin 58 Saint Laurent Ageless Power 33.00 34.70
(Event 17 Men 55-59 50 LC Meter Freestyle)
1 6-7 Burrows, John 59 Nepean Masters 31.00 31.96
Event 17 Men 60-64 50 LC Meter Freestyle
5 1-7 Jacobson, Zack 64 Ottawa Y Masters 1:10.00 55.99
1 2-3 Hosny, Ahmed F. 64 Unattached 42.00 35.16
3 3-5 Robertson, Brian 60 Nepean Masters 40.00 38.44
4 3-6 Abdelnour, Razek 61 Kanata Masters 40.00 41.65
2 4-5 Mitchell, Tony 62 Pembroke Penguins Masters 34.00 38.42
Event 17 Men 65-69 50 LC Meter Freestyle
3 1-3 Jack, Robert 66 Ottawa Swimming West Y Masters NT 35.43
4 3-3 Willies, Bob 65 Nepean Masters 35.00 37.25
2 4-2 Olsen, 15460 65 Technosport 34.00 34.29
1 6-1 Smith, Ian 66 YMCA Westmount 29.80 28.35
Event 17 Men 75-79 50 LC Meter Freestyle
1 1-6 Weberg, Egon 79 1000 Islands Y Swim Masters 55.00 53.17
Event 17 Men 80-84 50 LC Meter Freestyle
1 2-6 Hatch, Ken 80 Ottawa Swimming West Y Masters 45.00 45.51
2 2-7 Haupt, Caspar 84 1000 Islands Y Swim Masters 48.00 48.73
Event 18 Women 25-29 50 LC Meter Breaststroke
1 3-2 Montero, Kelys 28 Carleton University Masters 39.76 42.08
Event 18 Women 30-34 50 LC Meter Breaststroke
4 1-3 Christie, Allison 33 Btrain Masters 1:00.00 55.63
2 2-1 Kent, Joanna 30 Kanata Masters 48.00 46.71
3 2-5 McCormick, Rachel 32 Saint Laurent Ageless Power 50.00 50.01
1 3-1 McIlwaine, Kristina 32 YMCA Westmount 42.00 41.84
Event 18 Women 35-39 50 LC Meter Breaststroke
1 1-2 Fleming, Rebecca 36 Saint Laurent Ageless Power NT 51.50
Event 18 Women 40-44 50 LC Meter Breaststroke
1 2-3 Jemmett, Wendy 40 Ottawa Pinecrest Piranhas 47.00 46.96
2 3-6 Waters, Susan 44 Stittsville Vicious Fish 45.67 48.70
Event 18 Women 45-49 50 LC Meter Breaststroke
1 2-2 Buckner, Wendy 48 Unattached 50.00 46.91
2 2-6 Vanden Tillaart, Janice 49 Nepean Masters 55.00 52.97
Event 18 Women 50-54 50 LC Meter Breaststroke
2 1-1 Fox, Sandra 51 Nepean Masters 55.00 50.29
3 1-4 Stadnyk, Jackie 50 Arnprior Greyfish Masters 1:00.00 1:02.49
1 3-3 Yake, Sharon 54 Saint Laurent Ageless Power 45.50 44.38
Event 18 Women 55-59 50 LC Meter Breaststroke
3 2-4 Vincent, Lina 55 Carleton University Masters 48.20 48.96
4 2-7 MacDowall, Gail 55 Arnprior Greyfish Masters 54.45 57.30
1 3-4 Bakish, Margaret 58 Technosport 45.00 45.05
2 3-5 Milne, Kathleen 56 Technosport 43.50 46.08
Event 18 Women 80-84 50 LC Meter Breaststroke
2 1-5 Carlyle, Muriel 82 1000 Islands Y Swim Masters 1:46.01 1:48.85
1 3-7 McEwan, Doris 83 1000 Islands Y Swim Masters 9.00 1:06.56
Event 19 Men 30-34 50 LC Meter Breaststroke
1 4-7 Hulme, Warren 34 Nepean Masters 43.00 44.05
Event 19 Men 40-44 50 LC Meter Breaststroke
6 1-1 Levesque, Gilles 44 La Vague de Brossard 1:12.16 52.19
5 2-2 Davis, Simon 43 Stittsville Vicious Fish 51.00 47.60
2 3-2 Parent, Francois 40 Carleton University Masters 44.00 43.04
3 3-5 Piccioli, John 41 Nepean Masters 43.00 45.29
4 3-6 Czapalay, Mark 40 Nepean Masters 45.00 46.18
1 4-3 Hemming, Paul 41 Ottawa Swimming West Y Masters 41.28 42.64
Event 19 Men 45-49 50 LC Meter Breaststroke
2 2-3 Menton, Jerome 49 Nepean Masters 46.00 48.39
1 4-1 Ruttan, Jeff 45 Stittsville Vicious Fish 37.30 38.43
Event 19 Men 50-54 50 LC Meter Breaststroke
--- 1- Leahy, Gerald 50 Nepean Masters NT DQ
1 4-6 Doyle, Ross 51 Toronto Y Masters Swim 40.00 43.06
Event 19 Men 55-59 50 LC Meter Breaststroke
4 2-1 Mellor, Mike 56 Kanata Masters 52.00 45.99
5 2-6 Yip, Terry 57 Nepean Masters 58.00 54.28
2 3-1 Sweny, Michael 57 Nepean Masters 43.50 42.75
1 4-2 Thomson, Eric 59 Nepean Masters 39.92 38.98
3 4-5 Burrows, John 59 Nepean Masters 40.00 42.97
Event 19 Men 60-64 50 LC Meter Breaststroke
2 2-5 Abdelnour, Razek 61 Kanata Masters 49.00 51.00
1 3-3 Colpitts, Charles 63 Nepean Masters 44.00 43.28
Event 19 Men 65-69 50 LC Meter Breaststroke
3 2-4 Mohaupt, Wolfgang 67 Ottawa Swimming West Y Masters 50.00 49.96
2 3-4 Durr, Larry 68 Carleton University Masters 45.00 44.29
1 4-4 Willies, Bob 65 Nepean Masters 42.00 42.94
Event 19 Men 75-79 50 LC Meter Breaststroke
1 1-2 Weberg, Egon 79 1000 Islands Y Swim Masters 1:15.00 1:07.69
Event 19 Men 80-84 50 LC Meter Breaststroke
1 1-3 Tombler, George 83 Carleton University Masters 1:10.00 1:08.45
Event 20 Women 25-29 800 LC Meter Freestyle
1 6-1 Stephanson, Paula 28 Nepean Masters NT 12:15.49
1:22.24 2:53.18 4:26.18 6:00.24
7:35.49 9:08.84 10:42.99 12:15.49
Event 20 Women 30-34 800 LC Meter Freestyle
1 3-1 Ruel, Marie Carmelle 33 Btrain Masters 13:00.00 12:43.93
1:28.30 3:05.08 4:43.17 6:19.80
7:57.58 9:34.80 11:11.48 12:43.93
Event 20 Women 35-39 800 LC Meter Freestyle
1 6-3 Herman, Nadine 35 Saint Laurent Ageless Power NT 14:34.23
1:42.40 3:32.65 5:24.62 7:15.52
9:06.43 10:56.21 12:48.15 14:34.23
Event 20 Women 40-44 800 LC Meter Freestyle
1 2-4 Graham, Tracey 43 Nepean Masters 12:00.00 12:25.06
1:24.46 2:58.68 4:36.11 6:12.08
7:47.11 9:21.52 10:55.52 12:25.06
2 3-5 Robertson, Kelly 44 Kanata Masters 13:20.00 13:21.02
3 4-3 Kathron, Jodi 42 Nepean Masters 13:30.00 13:31.79
1:24.74 3:04.05 4:55.27 6:41.30
8:26.02 10:11.49 11:55.11 13:31.79
4 5-3 Turchan, Valerie 43 Technosport 17:00.00 17:55.13
2:00.67 4:17.02 6:36.67 8:55.73
11:11.58 13:27.20 15:43.39 17:55.13
Event 20 Women 45-49 800 LC Meter Freestyle
1 1-8 Stewart, Carolyn 45 Technosport 11:20.00 12:28.41
2 6-2 Hebert, Diane 47 Nepean Masters NT 14:21.32
3:26.23 5:17.83 7:07.87
8:58.33 10:48.87 12:37.49 14:21.32
Event 20 Women 55-59 800 LC Meter Freestyle
1 3-2 Lepine, Sylvie 55 YMCA Westmount 12:56.00 12:55.49
1:28.03 3:06.57 4:45.97 6:25.28
8:04.34 9:43.37 11:22.13 12:55.49
2 3-4 Bakish, Margaret 58 Technosport 13:04.98 13:07.62
1:29.57 3:09.28 4:50.22 6:31.53
8:12.25 9:52.85 11:32.25 13:07.62
3 4-4 Zirger, Brigitte 55 Nepean Masters 13:50.00 14:17.64
1:37.27 3:27.05 5:16.36 7:05.36
8:55.02 10:43.89 12:32.58 14:17.64
4 6-5 Desjardins, Gail 57 La Vague de Brossard NT 16:13.25
1:54.76 4:00.45 6:04.98 8:09.79
10:13.78 12:16.73 14:17.38 16:13.25
Event 20 Women 65-69 800 LC Meter Freestyle
1 4-6 Devine, Alexandra 67 Ottawa Swimming West Y Masters 15:45.00 16:15.80
1:51.71 3:55.12 6:00.21 8:05.84
10:10.84 12:16.21 14:19.37 16:15.80
Event 20 Women 75-79 800 LC Meter Freestyle
1 5-2 Niblett, Patricia 75 Technosport 18:00.00 16:51.76
1:58.42 4:08.63 6:17.17 8:24.32
10:33.38 12:42.38 14:50.69 16:51.76
Event 20 Men 25-29 800 LC Meter Freestyle
1 1-4 Mallette, Mathieu 27 Ma�tres Dauphins de Gatineau 11:00.00 10:36.35
1:11.80 2:32.29 3:53.46 5:15.36
6:37.77 8:00.43 9:21.89 10:36.35
2 3-3 White, Dan 29 Nepean Masters 13:00.00 12:57.39
1:23.74 3:01.90 4:42.30 6:22.24
8:02.74 9:43.56 11:23.81 12:57.39
Event 20 Men 30-34 800 LC Meter Freestyle
1 1-5 Cordoba, Oliver 33 YMCA Westmount 11:11.00 10:46.39
1:13.62 2:34.93 3:58.00 5:21.37
6:44.59 8:07.21 9:28.74 10:46.39
2 1-7 Papai, Steve 33 Nepean Masters 10:40.00 11:04.61
1:12.68 2:33.30 3:56.43 5:21.55
6:48.36 8:14.36 9:39.18 11:04.61
(Event 20 Men 30-34 800 LC Meter Freestyle)
3 2-3 Olivier, Mouyau 33 Nepean Masters 12:00.00 12:24.23
1:24.70 2:57.83 4:32.64 6:08.61
7:44.64 9:21.67 10:55.14 12:24.23
Event 20 Men 40-44 800 LC Meter Freestyle
1 1-1 Deschenes, Gilles 43 Ma�tres Dauphins de Gatineau 9:45.00 9:48.13
1:06.79 2:20.19 3:35.04 4:49.69
6:04.29 7:18.73 8:35.17 9:48.13
2 2-6 Murphy, Joe 43 Stittsville Vicious Fish 12:15.00 12:39.41
1:26.00 3:02.00 4:39.00 6:17.00
7:54.00 9:31.00 12:39.41
3 3-8 Light, Warren 42 Ottawa Rideau Speedeaus 13:00.00 14:01.95
1:32.57 3:16.79 5:06.26 6:54.67
8:44.23 10:32.29 12:24.29 14:01.95
4 4-5 Levesque, Gilles 44 La Vague de Brossard 16:00.00 14:56.60
1:40.70 3:32.52 5:28.30 7:26.02
9:22.39 11:18.27 13:16.89 14:56.60
Event 20 Men 45-49 800 LC Meter Freestyle
1 1-3 Raymond, Martin 45 Technosport 10:30.00 10:22.04
1:10.08 2:26.96 3:44.77 5:03.55
6:22.93 7:42.49 9:02.87 10:22.04
2 1-6 Doucette, Barry 47 Nepean Masters 10:45.99 10:48.53
1:12.58 2:32.46 3:56.11 5:17.73
6:41.61 8:05.61 9:32.43 10:48.53
3 2-1 Dixon, Brent 48 Stittsville Vicious Fish 11:45.00 11:48.28
1:19.36 2:49.11 4:20.30 5:50.98
7:21.42 8:51.73 10:22.17 11:48.28
4 2-7 Lavoie, Vincent 47 Nepean Masters 12:40.00 12:47.06
1:28.15 3:02.62 4:37.96 6:16.21
7:52.46 9:30.59 11:09.68 12:47.06
5 4-2 Slavin, Jeff 45 Nepean Masters 14:00.00 13:26.05
1:30.29 3:14.33 4:49.58 6:43.21
8:26.86 10:10.33 11:50.92 13:26.05
--- 4- MacLachlan, Ross 45 Kanata Masters 13:20.00 DNF
6 5-1 Cawthorn, Richard 49 Nepean Masters 18:00.00 16:37.19
1:51.02 4:05.59 6:11.90 8:21.87
10:27.93 12:33.46 14:39.09 16:37.19
Event 20 Men 50-54 800 LC Meter Freestyle
1 1-2 Patrick, Michael 51 Clarington Masters 9:59.92 10:05.22
6:14.48 7:32.54 8:50.48 10:05.22
2 2-2 Taylor, Rick 54 Nepean Masters 12:10.00 12:14.08
1:21.74 2:52.77 4:27.27 6:02.39
7:37.11 9:10.92 10:43.24 12:14.08
3 4-1 Doyle, Ross 51 Toronto Y Masters Swim 12:30.00 13:09.84
1:29.08 3:09.80 4:52.02 6:34.05
8:16.49 9:57.23 11:37.54 13:09.84
Event 20 Men 55-59 800 LC Meter Freestyle
1 6-4 Kotler, Jiri 58 Nepean Masters NT 15:49.20
1:44.99 3:43.55 5:44.71 7:44.36
9:44.58 11:46.08 13:47.86 15:49.20
Event 20 Men 60-64 800 LC Meter Freestyle
1 2-5 Penistan, Jim 61 1000 Islands Y Swim Masters 12:50.00 12:39.00
1:28.33 3:04.21 4:41.03 6:18.03
7:55.18 9:31.77 11:07.81 12:39.00
2 5-5 Jacobson, Zack 64 Ottawa Y Masters 24:00.00 21:25.78
2:33.37 5:21.96 8:09.97 11:01.28
13:45.72 16:25.36 19:01.41 21:25.78
Event 20 Men 65-69 800 LC Meter Freestyle
1 3-6 Braaksma, Harry 68 North Toronto Masters SwimClub 13:20.00 13:38.03
1:34.14 3:16.16 4:59.21 6:44.55
8:28.86 10:13.49 11:57.26 13:38.03
2 3-7 Olsen, 15460 65 Technosport 13:00.00 13:48.22
1:35.72 3:21.55 5:06.08 6:51.27
8:38.52 10:26.24 12:13.00 13:48.22
Event 20 Men 80-84 800 LC Meter Freestyle
1 5-4 Hatch, Ken 80 Ottawa Swimming West Y Masters 17:50.00 18:14.74
2:04.23 4:24.83 6:44.45 9:03.07
11:23.17 13:44.19 16:03.23 18:14.74
2 5-6 Haupt, Caspar 84 1000 Islands Y Swim Masters 20:00.00 22:58.05
2:32.49 5:10.83 7:50.05 10:25.83
15:29.96 17:56.64 20:30.64 22:58.05
Event 21 Men 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay
1 2-1 Vicious Ones From Stittsville A 2:04.00 2:04.82
1) Ruttan, Jeff M45 2) Dixon, Brent M48 3) Murphy, Joe M43 4) Raspopovic, Igor M41
1:03.52 2:04.82
Event 22 Women 120-159 200 LC Meter Freestyle Relay
1 1-1 Saint Laurent Ageless Power B NT 2:39.38
1) Herman, Nadine W35 2) McCormick, Rachel W32 3) Trerice, Stephanie W53 4) Fleming, Rebecca W36
1:19.53 2:39.38
Event 22 Women 160-199 200 LC Meter Freestyle Relay
1 2-1 Rats (Nep) A 2:30.00 2:37.26
1) Black, Lorri W41 2) Manuel, Janet W47 3) Zirger, Brigitte W55 4) St-Germain, Carla W43
1:24.80 2:37.26
Event 23 Men 200-239 200 LC Meter Medley Relay
1 1-1 Skunks (Nep, Im) A 2:29.00 2:37.87
1) Robertson, Brian M60 2) Willies, Bob M65 3) Woods, Anthony M33 4) Colpitts, Charles M63
1:27.95 2:37.87
1 1-2 200 Medley Relay (Kan, Im) A 3:05.00 2:41.48
1) Albert, Michael M41 2) Rempel, Glen M43
1:32.49 2:41.48
Event 23 Men 280-319 200 LC Meter Medley Relay
1 1-3 The Guys (Im) A 3:11.67 3:28.94
1) Tombler, George M83 2) Mohaupt, Wolfgang M67 3) Jack, Robert M66 4) Hatch, Ken M80
Event 24 Men 30-34 800 LC Meter Backstroke
1 6-1 Rhoades, Troy 31 YMCA Westmount 12:00.00 12:25.91
1:23.77 2:56.89 4:31.58 6:07.02
7:42.73 9:18.11 10:52.87 12:25.91
Event 25 Men 18-24 800 LC Meter Breaststroke
1 5-1 Wu, Gi 24 Carleton University Masters 30:00.00 14:24.25
1:40.67 3:28.86 5:19.45 7:08.43
8:58.86 10:48.55 12:39.08 14:24.25

Warning: include(footer.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /home/content/87/9995887/html/oldnmsc/meets/results/wlude07.php on line 14375

Warning: include() [function.include]: Failed opening 'footer.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php5_3/lib/php') in /home/content/87/9995887/html/oldnmsc/meets/results/wlude07.php on line 14375